was successfully added to your cart.
Finansai

ATSIBODO ANT KIEKVIENO KAMPO GRŪDAMI PENSIJŲ FONDAI?

By lapkričio 25, 2017 5 Comments
Ar ir Tau atsibodo bankuose ant kiekvieno kampo grūdami pensijų fondai ir visaip kitaip panašiai pavadinti dalykai? Prieš 4 metus turėjau 2 pakopos pensijų fondą Swedbank’e. Kadangi, pradėjau domėtis savo finansais ir ateitimi bei dirbti finansų sferoje, pasidaręs rinkos tyrimą ir išanalizavęs Lietuvos banke pateiktus duomenis apie kaupimą antros pakopos pensijų fonduose nusprendžiau: iš Swedbanko persikelti savo pensijų fondą į tuo metu buvusį „MP Pension Funds Baltic“, nes rizikingiausioje kryptyje jis teikė didžiausia grąžą. (2015 metais MP ir Finastos pensijų fondai susijungė ir tapo „INVL Asset Management).
Yra 2 pagrindiniai pasirinkimai, kaip persikelti pensijų fondą: 1) Nuvykti į buvusią bendrovę 2) Nuvykti iki notaro.
Tad pasidalinsiu istorija, kaip viskas vyko: Swedbank padaliniai yra daugelyje Vilniaus vietų, tad užsukau į vieną iš jų ir išsiėmęs talonėlį laukiau eilėje. Pamatęs savo eilės numerį, priėjau prie banko darbuotojos ir pasakiau, kad noriu persikelti pensijų fondą, tuomet padaviau užpildytą naująją pensijų fondo formos kopiją. Reakcija buvo tokia: “VAJEEZAAUU, kur tu čia dabar nori pereiti, Swedbank geriausias! Tikrai nerekomenduoju“. Kaip ir minėjau, tuo metu tvarkiau dokumentus, perkelti savo pensijų fondą į dabartinį INVL ir tuometinį MP pension funds. Sakau: „O pagal ką jis yra geriausias? Nes visi pensijų fondai kiekvienais metais skelbiasi, kad jie yra geriausi kažkurioje sferoje, bet iš esmės, reikia kreipti dėmesį į vieną pagrindinį rodiklį – IRR“. (IRR kitaip sakant – tai vidinė grąžos norma, parodanti, kiek per metus vidutiniškai paauga (procentais) kiekvienas iš atliktų SODROS pervedimų (investicijų) į pensijų fondus arba jeigu išversti į lietuvių kalbą, tai rodiklis, kuris aiškiai man parodo, kaip iš tiesų sekasi tam pensijų fondui.) Atsakymo nesulaukiu, tik dar kartą išgirstu, kokią didelę klaidą darau išeidamas iš Swedbanko. Nepasimetęs, paprašau, kad kartu įeitume į Lietuvos banko puslapį (nuoroda: www.LB.LT) ir patikrintume IRR rodiklius (nuoroda: https://www.lb.lt/lt/pf-veiklos-rodikliai). Aiškiai parodžiau bankininkei, jog Swedbank IRR rodiklis būtent tos krypties (Akcijų iki 100%) tikrai nėra tarp lyderių. Likimo ironija, jog patikrinus ir kitas kryptis Swedbankas tikrai nedominavo. Banko darbuotoja netenka kalbos dovanos ir tiesiog paėmus mano atsineštą pensijų kaupimo formos kopiją, be žodžių perkelia iš Swedbanko ir atsisveikina.
Galvojau, šitos temos viešai neliesti, bet šiandien, po 4 metų, galutinai trūko mano, kaip profesionalaus finansų konsultanto kantrybė. Buvau Swedbank padalinyje, susitvarkyti vieną bankinę operaciją ir šalia manęs sėdėjo jaunas vaikinukas. Ir ką gi aš girdžiu iš banko darbuotojos, kuri padeda jam atsiimti banko kortelę: „Žinokit, jums būtinai reiktų susitvarkyti antros pakopos pensijų fondą pas mus, nes mes duodame didžiausią grąžą, esam pelningiausi ir patys geriausi Lietuvoje…“ Taip ir norėjau atsistoti, prieiti ir sakyti „NEMELUOK!“, bet nusprendžiau išlikti profesionalus. Tuomet į galvą šovė mintis, parašyti šį mažą straipsniuką, apie pensijų fondų realybę. Kita vertus, malonu, kad banko darbuotoja nori padėti žmogui susitvarkyti su antros pakopos pensijų fondu, nes tai tikrai geras finansinis įrankis, kuris yra puikiai pasiteisinęs išprususiose užsienio šalyse, bet tuo pačiu manau, kad žmogus turėtų suprasti bent jau minimaliai, ką renkasi. Taip atrodo, kad banko darbuotoja arba pati nelabai žino ir supranta apie ką kalba ir tiesiog yra išmokyta giedoti vieną giesmelę, kad tai yra geriausia, ką klientas gali pasirinkti, arba prieš tai, mano buvusiu atveju sakyti, kad darau didelę klaidą išeidamas kitur, sąmoningai arba nesąmoningai teikti klientui klaidingą informaciją, nes realybė yra visiškai kitokia.
Pateikiu pačia naujausia informaciją ir šiek tiek senesnes IRR lenteles, kurias turiu, kad galėtume atkreipti dėmesį, į tuos pensijų fondus, kurie šiai dienai duoda didžiausią grąžą. Net neabejoju, kad taip, kaip aprašiau aukščiau daro tikrai ne vienintelis Swedbank, tiesiog su juo susidūriau asmeniškai. Kalbant apie pensijų fondą, kurį galėčiau rekomenduoti ir išskirti (viskas aiškiai matosi ir mano pateiktose IRR lentelėse, kurias galit surasti ir Lietuvos Banko puslapyje), tai yra „INVL Asset Management”, kuris po susijungimo rodo nuostabius rezultatus, taip pat kaip ir prieš susijungimą atskirose kryptyse nuostabius rezultatus rodė “MP Pension Funds Baltic” ir „Finasta Asset Management“ jeigu pasižiūrėsit, po susijungimo INVL pradėjo dominuoti absoliučiai visuose rizikos lygiuose.
Na, o mano nuoširdi rekomendacija yra labai paprasta – prieš darant bet kokius finansinius sprendimus, ateikit pasitarti pas finansų ekspertus (darausi mini reklama sau), tai tikrai sutaupys jums ne tik krūva pinigų, bet ir laiko. Kreipkitės ir 100% pažadu, jog finansų tema daugiau niekada nebeskambės kaip keiksmažodis!
Jeigu ši informacija buvo naudinga, prašau pasidalink ja su kitais arba palik komentarą, ačiū 🙂

Join the discussion 5 Comments

Leave a Reply